Styrelsen

David LudvigssonDavid Ludvigsson (ordförande)
Bitr. professor i historia, Linköping
david.ludvigsson@liu.se

 

 

Marcella ThoursieMarcelle Thoursie (vice ordförande)
Grundskollärare, Stockholm
marcelle.thoursie@lillaakademien.se

 

 

Lars Andersson HultLars Andersson Hult (sekreterare)
Lärarutbildare, Malmö
lars.andersson@eslov.se

 

 

Per HöjebergPer Höjeberg (skattmästare)
Lärarutbildare, Stockholm
per.hojeberg@comhem.se

 

 

Weronica AderWeronica Ader (medlemssekreterare)
Lärarutbildare, Jönköping
weronica.ader@ju.se

 

 

Maria DahlinMaria Dahlin
Gymnasielärare, Mölnlycke
maria.dahlin01@harryda.se

 

 

Håkan DanielssonHåkan Danielsson
Gymnasielärare, Lund
hakan.danielsson@utb.lund.se

 

 

Jessica JarhallJessica Jarhall
Lektor och forskarstuderande, Linköping/Malmö
jessica.jarhall@linkoping.se

 

 

Ulf Jämterud
Gymnasielärare, Stockholm
ulf@jamterud.se

Kenneth NybergKenneth Nyberg (webbmästare)
Docent i historia och lärarutbildare, Göteborg
kenneth.nyberg@gu.se

 

 

Ina NyfeltIna Nyfelt
Gymnasielärare, Uddevalla
ina.nyfelt@uddevalla.se

 

 

Åsa OlovssonÅsa Olovsson (huvudredaktör för Aktuellt om historia)
Gymnasielärare och forskarstuderande, Uppsala
asa.olo65@gmail.com

 

 

Anders Sjöbrandt
Lärarutbildare och forskarstuderande, Stockholm
anders.sjobrandt@historia.su.se / sjoand.media@telia.com